Czego unikać w kosmetykach

Czego unikać w kosmetykach

Branża kosmetyczna jest duża – oczekuje się, że do 2024 roku globalna sprzedaż osiągnie ponad 265 miliardów dolarów. Przy tak wielu osobach skłonnych do wydawania pieniędzy na te produkty, a także firmach próbujących wyróżnić się nowymi zapachami i formułami, rynek staje się zalewany nowymi produktami. Niezależnie od tego, czy kupujesz kosmetyki jako część swojej regularnej rutyny kosmetycznej, czy też myślisz o włączeniu ich do swojego codziennego życia, wiedza o tym, jakie są najlepsze opcje, może być zdradliwa. Dlatego też przygotowaliśmy ten przewodnik po tym, czego nie kupować w kosmetykach. Ten artykuł obejmuje wszystko, od składników pielęgnacyjnych do konkretnych marek kosmetycznych, którym prawdopodobnie nie powinieneś ufać, jeśli chodzi o produkty kosmetyczne.

Czego unikać w kosmetykach: składniki, na które należy uważać

Przemysł kosmetyczny jest wysoce regulowany, a większość produktów będzie miała na opakowaniu jasną listę składników wskazującą ich zawartość. Jednak niektóre składniki są bardziej szkodliwe niż inne i uzasadniają dalsze badania przed zakupem. Zapach – Chociaż zapach może być korzystny dla niektórych osób, u innych może wywoływać alergie i podrażnienia skóry. Uważa się również, że substancje zapachowe mogą nasilać objawy astmy. Jeśli w produkcie nie ma listy składników, prawdopodobnie zawiera on substancje zapachowe. Parabeny – Są to syntetyczne środki konserwujące, które powszechnie występują w produktach kosmetycznych, zwłaszcza w produktach do pielęgnacji skóry. Mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza gdy są stosowane na skórę. Siarczany – Są to syntetyczne składniki, które znajdują się w szamponach i innych produktach do pielęgnacji włosów. Są one związane z podrażnieniem skóry i mogą być szczególnie szkodliwe dla osób o wrażliwej skórze. Barwniki syntetyczne – Są one stosowane do barwienia produktów, zwłaszcza szminek i innych kosmetyków. Są one często związane z problemami zdrowotnymi, takimi jak alergie, podrażnienia skóry i nadpobudliwość u dzieci.

Nie kupuj produktów z mikroperełkami

Mikrogranulki to maleńkie kawałki plastiku, które stały się powszechnym dodatkiem do wielu produktów do pielęgnacji skóry. Często można je znaleźć w złuszczających peelingach i myjkach do twarzy, które służą jako środek ścierający, usuwający brud i martwe komórki skóry. Ponieważ są tak małe, nie są filtrowane przez oczyszczalnie ścieków, więc trafiają do naszych oceanów, jezior i rzek. Ryby i inne zwierzęta wodne połykają te mikroperełki i w efekcie umierają. Co gorsza, kiedy są one spożywane przez ptaki, nie przechodzą przez przewód pokarmowy tak jak powinny, zamiast tego utknęły w wyściółce żołądka, powodując śmierć głodową ptaków. Z tego powodu wiele krajów i stanów w Ameryce zakazało stosowania mikroperełek w kosmetykach. Jeśli masz wątpliwości co do produktu, sprawdź listę składników, aby zobaczyć, czy mikroperełki są wymienione.

Unikaj parabenów i siarczanów

Parabeny to syntetyczne konserwanty występujące w wielu produktach kosmetycznych, zwłaszcza w produktach do pielęgnacji skóry. Zostały one powiązane z zaburzeniami hormonalnymi, a niektóre badania sugerują nawet, że mogą być powiązane z rakiem piersi. Wykazano również, że mają związek z alergiami i podrażnieniami skóry, szczególnie u dzieci. Siarczany to syntetyczne składniki, które znajdują się przede wszystkim w szamponach i innych produktach do pielęgnacji włosów. Są one związane z podrażnieniem skóry i mogą być szczególnie szkodliwe dla osób o wrażliwej skórze.

Bądź ostrożny wobec substancji zapachowych

Czego unikać w kosmetykach

Substancje zapachowe są zaprojektowane tak, aby produkty ładnie pachniały, ale mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Zapachy są na szczycie listy, jeśli chodzi o alergie i podrażnienia skóry, szczególnie wśród dzieci. Niektóre substancje zapachowe mogą być również toksyczne, zwłaszcza te syntetyczne. Substancje zapachowe są często uzyskiwane z naturalnych olejków, ale syntetyczne substancje zapachowe są wytwarzane w laboratorium. Nawet produkty, które twierdzą, że są „całkowicie naturalne” lub „organiczne” mogą zawierać syntetyczne substancje zapachowe. Aby ustalić, czy dany produkt zawiera syntetyczny zapach, sprawdź listę składników, czy nie zawiera on następujących słów: sztuczny, syntetyczny, naturalny, zapach lub olejki eteryczne.

Kosmetyki z syntetycznymi barwnikami

Syntetyczne barwniki są często szkodliwe dla skóry i mogą powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u dzieci. Wiele barwników jest również związanych z nadpobudliwością u dzieci i może prowadzić do problemów z uwagą. Podczas zakupów kosmetyków, takich jak szminki i farby do twarzy, szukaj produktów, które nie zawierają syntetycznych barwników. Zamiast tego szukaj produktów oznaczonych jako „całkowicie naturalne” lub „organiczne”.

Nie ufaj twierdzeniom o produktach

Produkty kosmetyczne zostały stworzone po to, abyś czuła się i wyglądała dobrze, więc składają wiele obietnic. Mówią o takich rzeczach, jak „przeciwstarzeniowy”, „ujędrniający” czy „nawilżający”. Niestety, większość z tych obietnic nie podlega regulacjom prawnym, więc nie są one tak naprawdę nic warte. Podczas gdy niektóre składniki, takie jak witamina E i retinol, mogą rzeczywiście pomóc w walce ze starzeniem się, zmarszczkami i ujędrnianiem, ilość zawarta w produkcie jest prawdopodobnie zbyt mała, aby faktycznie zrobić różnicę.

Moje wnioski

Kosmetyki są regulowane, ale nie są doskonałe, co oznacza, że mogą zawierać potencjalnie szkodliwe składniki. Aby uniknąć tych produktów, uważaj na parabeny, siarczany, syntetyczne barwniki i substancje zapachowe. Jeśli jesteś zainteresowany włączeniem bardziej naturalnych produktów do swojego codziennego życia, prawdopodobnie będziesz musiał trochę poszukać. Jednak nadal możesz znaleźć produkty, które są dla Ciebie lepsze, takie jak organiczne płatki bawełniane do usuwania makijażu i organiczne olejki do nawilżania.

Powiązane artykuły

Kosmetyki

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy to problem, który może być frustrujący dla osób zmagających się z tym zjawiskiem. Wydaje się, że włosy tracą świeżość już chwilę po umyciu, co może wpływać na nasz wygląd i samopoczucie. Jak jednak skutecznie dbać o przetłuszczające się włosy? W niniejszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji, które pomogą w utrzymaniu zdrowego […]

Czytaj więcej
kosmetyki dla noworodka
Kosmetyki

Jakie kosmetyki dla noworodka

Noworodki są bardzo delikatne. Ich skóra jest wrażliwa, są podatne na alergie i wysypki. Aby ich pobyt na tym świecie był nieco bardziej komfortowy, możesz zaopatrzyć je w kilka specjalnych kosmetyków. Jeśli jesteś mamą noworodka, Twoja lista rzeczy do kupienia rośnie z dnia na dzień. Ale nie martw się; mamy wszystkie potrzebne informacje o tym, […]

Czytaj więcej
pielęgnacja włosów
Kosmetyki

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

Odrastanie włosów może być długim i bolesnym procesem. Po ścięciu włosów, przywrócenie ich do optymalnej długości i kondycji nie jest łatwym zadaniem. Jednak stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji włosów po ogoleniu lub ścięciu głowy, możesz dać swoim włosom szansę na jak najszybszy i najzdrowszy odrost. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów produktów do […]

Czytaj więcej